Ekspertet japin pergjigjen perfundimtare nese vezen duhet ta gatuajme me vaj ulliri apo

Megjithatë, pavarësisht vl erave që ofrojnë për shëndetin, mirësia e tyre varet nga yn dyra e përdorur për gatim, shkruan Agroweb. Yndyrnat më të përdorura nga amvisat shqiptare për skuqjen e vezëve janë: vaji veg jetal dhe gjalpi.Kohët e fundit, ndërgjegjësimi për rolin e yndyrnave në shëndetin e njeriut ka rritur përdorimin e vajit të ullirit në gatime të ndryshme, përfshirë skuqjen e vezëve.
LEXO ME SHUME:

Ekspertët thonë se përdorimi i vajit të ullirit në skuqjen e vezës siguron ruajtjen e disa prej antioksidantëve më të nevojshëm.Për më tepër, vaji i ullirit garanton që e bardha e vezës të jetë kërce ndërkohë që e verdha të jetë e butë dhe e lagësht.Vaji i ullirit për skuqjen e Vezës;Studime të mëparshme të cilave u referohet AgroWeb.org, kanë sugjeruar se pë rdorimi i vajit ve gjetal për skuqje është i dëmshëm për shëndetin. Kjo ndodh sepse gjatë skuqjes ai çliron lëndë toksike.LEXO ME SHUME:

Ndonëse vaji i ullirit klasifikohet si vaj bimor, pra vegjetal, studimet kanë konfirmuar se ngrohja e kësaj yndyrne mono-të-pangopur krijon më pak substanca toksike.Duke qenë se piku i dj egies së vajit të ullirit është i ulët, ai ngrohet shumë shpejt dhe prodhon një vezë të skuqur në mënyrë perfekte. Disa njerëz nuk e preferojnë vezën e skuqur me vaj ullirin sepse aroma e tij përt hithet nga veza. Por vaji i ullirit kur skuqet nuk ka aromë të tepërt shqetësuese.LEXO ME SHUME:

Si ta skuqni vezën në vaj ulliri;Vendoseni tiganin në zjarr dhe hidhni një ose dy lugë gjelle me vaj ulliri.Ngroheni në temperaturë mesatare për një minutë.Kujdes të mos nxehet tepër.Thyejini vezët, hidhini me kujdes në tigan dhe lërini të skuqen.Spërkatini me pak kripë dhe hidhuni sipër pak vaj nga fundi i tiganit me ndihmën e një luge të vogël.Kjo duhet bërë deri sa e bardha e vezës të fryhet, të bëhet krokante në cepa ndërsa e verdha të jetë e lëngshme.I gjithë ky proces zgjat 2 minuta. Vezët e skuqura mund t’i kombinoni me djathë, perime por edhe qumësht apo mund t’i hidhni sipër kos./thenieperjeten.info

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *